Botox mot rynker er nå den mest vanlige kosmetiske behandlingen i Norge og USA. I Norge har vi hatt erfaring med denne type behandling i 10 år og ingen alvorlige bivirkninger er registrert.
Hva er Botox?
Botox fra legemiddelfirmaet Allergan er et registrert legemiddel, et renset protein som injiseres i små volum i ansiktsmusklaturen for å få de til og slappe av, slik at linjene glattes delvis eller helt ut.
Botox ble godkjent av FDA i 1989 og har også vært brukt på rynkebehandling i USA i ca. 15 år. Middelet er registrert i over 100 land.
Behandlingen er den mest vanligste kosmetiske behandling i USA og i Norge. I Norge har vi hatt erfaring med denne behandlingen i mer enn 10 år.
I 2003 godkjente Statens legemiddelverk botulinumtoksin type A fra Allergan til behandling av rynker under handelsnavnet Vistabel. Det er i senere tid også godkjent tre andre preparater som kan behandle rynker og svette, Azzalure, Dysport og Xeomin.
Ingen alvorlige bivirkninger er registrert i Norge. Rapporter om bivirkninger skyldes ofte at det er benyttet uregisterte preparater importert fra land som feks Kina og at dosen har blitt alt for høy. Dette forekommer ikke ved seriøse klinikker.