Hudsykdommer A-Ã…   |   Om Oss   |   Kontakt oss
Hovedside
Webshop
Nyheter
Prisliste
  • Bestill Time
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
Æ
Ø
Å

Lineær IgA dermatose

Lineær IgA dermatose er en sjelden autoimmun hudsykdom som gir blemmer. Tilstanden kjennetegnes med nedslag av såkalte IgA antistoffer i huden.

Hvor vanlig er Lineær IgA dermatose
Sykdommen er sjelden med en estimert forekomst på 1 per 2 millioner i Europa. Hudlidelsen er hyppigere i Afrika og Tunisia. Lineær IgA dermatose kan debutere både hos barn og voksne.


Hva er årsaken til sykdommen
Årsaken er ukjent. IgA antistoffer påvirker huden med påfølgende blemmedannelse. Mange tror at sykdommen kan utløses av en infeksjon. Det er også beskrevet tilfeller utløst av medisiner. Tilstanden er assosiert med HLA B8, DR3 og Cw7.


Hva er symptomene
Typisk for lineær IgA dermatose er dannelse av veskefylte blemmer i huden som kan være blodfarget. Blemmene samler seg ofte i sirkler eller danner spesielle formasjoner. Sammenfallende med blemmer er røde merker, betennelse og plakk i huden. Utslettet ledsages av kløe og en brennende følelse. En andel av pasientene får også symptomer fra slimhinner i munn, øyne og genitalt. Hos barn rammer sykdommen særlig huden nederst på magen, underlivet og området rundt munn.  Voksne med lineær IgA dermatose får oftere utslett på rygg, armer og ben. Med tid kan det utvkle seg kruster, sårdannelse og infeksjoner.


Hvordan stilles diagnosen
Diagnosen mistenkes klinisk, og bekreftes ved at en hudlege tar en såkalt IF biopsi. Denne hudprøven viser det typiske nedslaget av IgA antistoffer i huden.


Hvordan behandles lineær IgA dermatose
Ved mistanke om at sykdommen er utløst av medisiner bør disse seponeres. Førstevalg i behandling av lineær IgA dermatose er Dapson tabletter, ofte kombinert med kortison tabletter. Andre medisiner vurderes individuelt av spesialist. Sykdommen har tendens til et kronisk forløp over flere år, men går deretter ofte i spontan remisjon. Gjennomsnittlig varighet av sykdommen er 3-4 år. 

L
» Lus
» Lichen planus i underlivet
» Lymfangioma circumscriptum
» Lichen planus i munn
» Latisse
» Lineær IgA dermatose
» Legemiddelutslett
» Leishmaniasis
» Larva migrans
» Lateksallergi
» Lappeplastikk
» Lokalbedøvelse
» Lichen simplex chronicus
» Lysbehandling
» Lyskesopp
» Laugier Hunziker syndrom
» LEOPARD syndrom
» Linea nigra
» Lichenoid keratose
» Liktorn
» Lichen sclerosus
» Lichen striatus
» Lichen nitidus
» Lichen planus
» Leverflekk
» Lichen spinulosus
» Lichen planopilaris
» Laserbehandling
» Laser mot arr
» Laser mot rynker
» Laser: Karlaser
» Laser: IPL
» Laser mot hÃ¥rvekst
» Lasere: typer
» Laser mot blodÃ¥rer
 
Hudpleie
Les mer om hudpleie og kremer brukt for behandling av huden.
 
Spesialtilbud
Månedlige spesialtilbud legges ut her.
 
LENKER
Elixir Cosmeceuticals
Webdesign
Legemiddelsiden
Porfyri
Sår
Revmatisme
Vitiligo
Sarkoidose
Botox
Restylane
Kjemisk peeling
Juvederm
Sculptra
Laserbehandling
All tekst og design: Copyright © Laser Surgery Ltd
Intet materiale kan benyttes på internett eller ved annen form for publisering uten tillatelse.
Ved henvisning til innhold skal man alltid legge ved en link til respektiv side.
Link Exchange   |   Annonser her   |    Blogg   |    Kontakt oss
Facebook Fellow me on Twitter stumbleupon Youtube